Rady a tipy

Přínášíme Vám tipy jak postupovat při pronájmu, nebo prodeji nemovitostí.

Fotografování nemovitosti
 • Ještě stále mnoho lidí při zveřejňování inzerátu na inzertní servery nepřikládá fotografie nabízené nemovitosti, což je velká chyba. Inzeráty, u kterých není žádná fotografie, totiž bývají ve většině případů přehlíženy. Není to samozřejmě pouze o tom vzít fotoaparát do ruky, udělat pár obrázků a vložit je k inzerátu. I na samotných fotografiích velmi záleží. Jakmile upoutáte pozornost zájemce fotografiemi, máte z velké části vyhráno. Vhodnými fotografiemi dáváte případnému zájemci šanci, aby si mohl, při pohledu na Vaše fotografie, lépe nemovitost představit.
 • VHODNÉ FOTOGRAFIE – vhodné fotografie jsou ty, které vyzdvihnou klady nemovitosti a ukážou zájemci, proč si má vybrat zrovna tu Vaši nemovitost. Naopak nevhodné jsou fotografie WC, sklepa nebo domácího telefonu.Určitě by fotografie měly odpovídat ročnímu období, ve kterém nemovitost nabízíte! V opačném případě taková fotografie může vyvolávat dojem, že nemovitost je v nabídce již delší dobu a stává se tak pro zájemce méně atraktivní. Na fotografiích by se nemělo objevovat ani datum pořízení fotografie.
 • ÚVODNÍ FOTOGRAFIE – chcete-li, aby zájemce klikl právě na Váš inzerát, ve výsledku vyhledávání, volte velmi pečlivě úvodní fotografii. Právě ta, vedle ceny, má nejvíce upoutat pozornost potencionálního zájemce.
Nezapomeňte na důležité kroky pokud kupujete nemovitost!
 • CENA NEMOVITOSTI – chcete-li si být jisti, že cena nemovitosti není vysoká, porovnejte si cenu nemovitosti s cenami podobných nemovitostí v okolí, např. na inzertních portálech a v novinách.  
 • MAJITEL NEMOVITOSTI – identifikace prodávajícího, se kterým jednáte je velmi důležitá, proto si nechte předložit občanský průkaz, budete si jisti tím, že opravdu jednáte s majitelem. Samozřejmě si majitele také ověřte dle listu vlastníka v katastru nemovitostí. Pokud je majitel zastupován jinou osobou, je na místě vyžádat si od této osoby plnou moc v zastupování majitele.
 • TECHNICKÝ STAV NEMOVITOSTI – při prohlídce nemovitosti pečlivě zkoumejte každý „kout“. Zkontrolujte, zda zdi nemají viditelná poškození v podobě trhlin, zda nejsou vlhké, popř. zda se někde nevyskytuje plíseň. Zkontrolujte kapající kohoutky, ohřívače vody, také topení, podlahy apod. Samozřejmě nezapomínejte na exteriér nemovitosti. Rozhodně si prohlídněte i vedlejší prostory a stavby k nemovitosti náležící, i ty jsou zahrnuty do prodeje.
 • NABÝVACÍ TITUL – velmi důležitý dokument, který si vždy nechte předložit. Zaprvé je to pro Vás informace o tom, jakým způsobem majitel nemovitost získal, tedy zda legální cestou a hlavně, zda je vůbec právoplatným majitelem nemovitosti. Nabývací titul je nutné také uvést v Kupní smlouvě a případně může být i přílohou Kupní smlouvy.
 • SLUŽBY – nezapomeňte po koupi nového bytu přehlásit veškeré služby, jako je elektřina, plyn, televize, rozhlas apod.
 • POJIŠTĚNÍ NEMOVITOSTI – určitě si nemovitost nechte kvalitně pojistit, ať už řešíte koupi nemovitosti hypotékou, kde je pojištění podmínkou, nebo vlastními prostředky. Nemá smysl platit si levné pojištění, důležité je mít plnohodnotnou pojistku, ušetří Vám to nemalé peníze v případě nenadálé události.
 • TRVALÉ BYDLIŠTĚ – není určitě na škodu uvést do Kupní smlouvy povinnost prodávajícího odhlásit do určité doby své trvalé bydliště z nemovitosti, případně i jiné osoby, které v nemovitosti měly hlášeno trvalé bydliště nebo sídlo podnikání.
Prodej nemovitosti přes RK 
 • VÝBĚR RK – realitní kancelář rozhodně vybírejte pečlivě. Najdou se realitní kanceláře, které to se svými klienty myslí dobře a jsou připraveni pro ně udělat maximum, někdy i něco navíc, v rámci svých nabízených služeb. Proto se na reference a doporučení ptejte svých známých nebo čerpejte např. z diskusí na internetu. Lépe je rozhodnout se pro spolupráci s jednou realitní kanceláří, budete tak mít větší kontrolu a i pro makléře to bude větší motivace k rychlejšímu prodeji, pronájmu nemovitosti.
Příprava nemovitosti k prodeji  nebo pronájmu – jak postupovat
 • ÚPRAVA NEMOVITOSTI – před prodejem nemovitosti je vhodné provést drobné úpravy, jako je úklid a nezbytné opravy (kapající kohoutek, rozbité dveře apod.), případně pokud je třeba můžete i vymalovat (nejlépe bílou barvou). Tyto drobné úpravy Vaši peněženku tolik nezatíží a zároveň mohou pomoci k rychlejšímu prodeji.
 • VOLNÝ PROSTOR – co nejvíce rozšiřte volný prostor, odkliďte zbytečné věci, které nebudou zahrnuty do prodeje nebo pronájmu. Dejte možnému zájemci příležitost, aby si lépe představil, jak by si nemovitost mohl vybavit.
 • CENA NEMOVITOSTI – cenu nemovitosti nastavte co nejreálněji!  Předražené nemovitosti jsou dlouho v nabídce a ztrácí na atraktivnosti. Snižuje se tím možnost rychlého prodeje.
Pár tipů pro vložení inzerátu 
 • FORMULÁŘ A POPIS – do popisu inzerátu uvádějte veškeré informace, které o nemovitosti znáte a které se Vám nabízejí, zvýšíte tím tak procento vážných zájemců. Pokuste se co nejvíce vyzdvihnout klady nabízené nemovitosti, uvádějte pouze pravdivé informace a nebojte se „přiznat“ případné vady nemovitosti, předejdete tak nepříjemnostem při prohlídkách a ušetříte čas jak sobě, tak případným zájemcům.
 • ZAŘÍZENÝ | NEZAŘÍZENÝ | ČÁSTEČNĚ – pokud chcete v inzerátu uvést, zda je nemovitost zařízena zcela nebo jen částečně, uveďte v popisu také jak, resp. čím, je nemovitost zařízena a zda toto zařízení je zahrnuto v ceně či ne.

Nezapomeňte, nekvalitní inzerát snižuje šanci na rychlý a výhodný prodej. Naopak kvalitní inzerát šetří nejen Váš čas! Využijte vhodný postup při pronájmu nebo prodeji nemovitostí!